Slutspelsfesten fortsätter, men vilket tittarras för Rangers

Nu är det slutsspelshockey i Tampa. Då färgas fontänerna blå.

Solsken

Vilka matchsserier!

Hockeyfesten fortsätter och vilka matchsserier vi har att se fram emot de kommande dagarna. Washington-Pittsburgh: Tredje gången gillt för Washington? Kan de stoppa dubbla mästarna? Tampa-Boston: Ett komplett Tampa mot ett hårt kämpande Boston med en före detta SSK:are i David Pastrnak i toppform.  Nashville-Winnipeg: Här kommer det att smälla i sargerna. Ska fysiska Jets stoppa rovdjuren från musikstaden? Vegas-San Jose: Hur länge ska Vegas fortsätta skrälla? San Jose med målvakten Martin Jones, som var strålande mot Anaheim, blir nästa svåra nöt att knäcka för nykomlingslaget. Jag tror att det kommer att betyda slutet för Vegas succésäsong.

Foto: Maja Suslin

Bloggaren på Tampas Riverwalk i en stad där det råder hockeyfeber. Och nu kommer Boston hit.

Nio raka vunna matchserier

När Pittsburgh slog ut Philadelphia var det klubbens nionde raka matchserie i Stanley Cup-slutspelet som slutade med seger. Det tangerar klubbens egen notering från 1991-93, Detroits 1997-99 och Edmontons från 1984-86. Innan dess var det New York Islander som hade längsta sviten, med 19 vunna matchserier 1980-84.

Flest tittade på Pittsburgh

Dubbla mästarlaget Pittsburgh vann också racet om tv-tittarnas intresse senaste säsongen. I alla fall bland de amerikanska lagen. Pittsburghs matcher drog mest tittare, men det lag som ökade mest var Nashville.

Matthews säljer bäst

Auston Matthews matchtröja är den som säljer bäst i NHL. Han toppar säsongens försäljning före dessa: 2) Sidney Crosby, 3) Connor McDavid, 4) Marc-André Fleury, 5) Henrik Lundqvist, 6) Alexander Ovetjkin, 7) Mats Zuccarello, 8) Patrick Kane, 9) Jonathan Toews, 10) Vladimir Tarasenko, 11) Patrice Bergeron, 12) T.J. Oshie, 13) Jack Eichel, 14) Andrej Vasilevskij, 15) Jevgenij Malkin

Toby tillbaka

33-årige Tobias Enström, som går under namnet Toby i Nordamerika, har inte spelat sedan 23 mars. Men lagom till kvartsfinalen i Stanley Cup-slutspelet verkar han vara redo att stärka upp Winnipegs försvar mot Nashville. En prima förstärkning för kanadensarna.

Alligatorvarning

Rangers tappade en tredjedel tittare

Original Six-lagen New York Rangers, Chicago och Detroit missade alla slutspelet i år. Deras svaga säsong har också visat sig när tv-siffrorna presenterades för lag baserade i USA. Rangers har tappat 36 procent av sina tittare senaste säsongen. Chicago tappade 29 och Detroit 27 procent. Minst tittare av alla lag hade Anaheim, före Florida.

Grisigt gjort, Sven

Schweizaren Sven Andrighetto är sannerligen inte känd för att vara en ful spelare. Men ett överlag tufft spelande Colorado påverkade honom tydligen i första omgången mot Nashville. Han gav sig i alla fall på en spelare i rätt längd. Hans crosschecking rakt i ansiktet på den två centimeter kortare (176 cm) Viktor Arvidsson var sällsynt grisig. Ni kan se den här: https://www.youtube.com/watch?v=hdv5STIJxSY

Stackars Simmonds

Det var ingen lysande säsong för Philadelphias Wayne Simmonds, men när man ser vilka skador han haft är det svårt att inte imponeras av att han bara missade sju matcher. Han har varit skadad i höften, som i sin tur orsakat en ljumskskada. Han har spelat med en fraktur i vristen och ett utdraget ligament i tummen. Till det har han också spräckt käken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.