Rekordsäsong med Super-Tampa och sex mål i snitt per match

Staden Tampa är också redo för en allvarlig attack mot Stanley Cup. Andrej Vasilevskij pryder ett café i downtown.

Banderoller överallt talar om vilket som är laget här. I dag måndag kommer borgmästaren Bob Buckhorn (vilket underbart namn) och Stanley Cup-mästaren från 2004 Vincent Lecavalier att gemensamt hänga upp ytterligare en på stadshuset. Snart kommer också stadens fontäner att spruta bara blått vatten.

Två Bolt-fans är ute och rastar sina Maserati i väntan på slutspelet. På onsdag drar det igång här i Tampa. Första omgången mot Columbus. Klubben bjuder på gratiskonsert med Grammy-vinnarna Cage The Elephant i Curtis Hixon-parken på eftermiddagen före första nedsläpp.

Här har ni hela programmet i första omgången: https://www.nhl.com/news/nhl-playoffs-round-1-schedule/c-280159064

Solsken

Rekordbra säsong 2018-19

Målfabrikationen gick upp för tredje säsongen i rad. Det har inte hänt sedan Wayne Gretzkys dagar. Det var vansinnigt ett tag i höstas, det sjönk lite, men slutade ändå på sex mål i snitt per match. Det näst högsta de senaste 22 åren. Tampas 325 mål är det mesta ett lag gjort sedan 1995-96 då Pittsburgh, Colorado och Dallas gjorde 362, 326 respektive 325 mål. Sex spelare nådde över 100 poäng, 13 över 40 mål och totalt tangerade eller persade 178 spelare sin poängnotering (av de som gjort minst 20 poäng). 28 procent av målen gjordes av spelare 23 år eller yngre. Det har inte hänt sedan det glada 80-talet. 97 gånger regnade det kepsar över isarna för att hylla ett hattrick. Det är det mesta sedan början på 90-talet och elfte mest i NHL:s historia.

Fem lag tillbaks i slutspelet

Calgary, St. Louis, New York Islanders, Dallas och Carolina missade slutspel i fjol, men tog sig dit i år. Calgary blev det blott tionde laget som kom tillbaka efter att ha tagit mest poäng i sin Conference.

Pp-trion bättre än 24 lag

Tampas powerplaytrio Nikita Kutjerov, Brayden Point och Steven Stamkos är med sina 54 mål med en man mer bättre än 24 lag i ligan den här säsongen. Nikita gjorde 15, Steven 19 och Brayden 20, vilket betyder att de gjorde 54 av Tampas 74 mål i powerplay.

Tampa-trio bäst sedan 1996

När Nikita Kutjerov sköt sitt 40:e mål för säsongen, på Toronto i torsdags, fick laget sin tredje 40-målsskytt. Smaka på ordet. 40-målsskytt. Det är inte kattskit det. De två andra är Brayden Pinto och Steven Stamkos. Senast var det Pittsburgh 1995-96 som ståtade med tre 40-målsskyttar. De hette Mario Lemieux, Jaromir Jagr och Petr Nedved.

Kutjerov är strålande glad över att vara bästa ryss.

Kutjerov bäste ryss och lika med Jagr

Nikita Kutjerov nådde samma poäng som sitt lag. Båda landade på 128 poäng den här rekordsäsongen. För Tampa betydde det 62 segrar, tangerat rekord med Detroit från 1995-96. 30 segrar på bortais, är det bara samma Detroit-lag som slår. Kutjerovs mål och assist till Tyler Johnsons mål i öppen kasse mot Boston betydde att Nikita nu är bäste ryss under en säsong i NHL. Han gick förbi Alexander Mogilnij med en enda poäng. Assistrekordet för en säsong kunde han dock inte ta ifrån Jaromir Jagr. Båda innehar det nu med 87 assist. Jagr nådde det 1995-96.

Ett par Tampa-rekord till

När jag ändå är i farten är det lika bra att redovisa ett par rekord till. Steven Stamkos satte poängrekord när han besökte sin hemstad Toronto i torsdags, med ett mål och en assist och stannade på 98 poäng. Nikita Kutjerov noterade i samma match bästa poängen totalt under lönetakseran, som inleddes 2005. Bäst tidigare var Joe Thornton. Här är topp 10, med svenskt på nionde plats:

 1. Nikita Kutjerov, Tampa, 41 87 128, 2018-19
 2. Joe Thornton, Boston och San Jose, 29 96 125, 2005-06
 3. Jaromir Jagr, New York Rangers, 54 69 123, 2005-06
 4. Sidney Crosby, Pittsburgh, 36 84 120, 2006-07
 5. Connor McDavid, Edmonton, 41 74 115, 2018-19
 6. Joe Thornton, San Jose, 22 92 114, 2006-07
 7. Jevgenij Malkin, Pittsburgh, 35 78 113, 2008-09
 8. Alexander Ovetjkin, Washington, 65 47 112, 2007-08
 9. Henrik Sedin, Vancouver, 29 83 112, 2009-10
 10. Alexander Ovetjkin, Washington, 56 54 110, 2008-09

Ovetjkin siktar in sig på Gretzky

Säsongens skyttekung Alexander Ovetjkin, som vann för åttonde gången, vilket är rekord, tar nu sikte på Wayne Gretzkys totala NHL-rekord för mål. Ryssen har ”bara” 236 mål kvar. Men han är å andra sidan bara 33 år. Fem 50-målssäsonger till så är han där. ”Jag ska försöka göra det” säger han enligt Sportsnet. Tysken Leon Draisaitl spurtade bra och stannade på 50 mål, ett efter Ovetjkin.

Lindholm poängkung efter flytt

Elias Lindholm fick ett otroligt lyft efter flytten från Carolina. I Calgary persade 24-åringen målskörden med tio och assisten med 17 till 78 poäng (27+51). Tidigare rekordet var 45 från 2016-17. Målrekordet härrör sig från 2014-15 då han gjorde 17. Totalt räckte hans 78 poäng bara till en 30:e plats i totala poängligan. Här är svenska poängtoppen:

 1. Elias Lindholm, Calgary, 81 27 51 78
 2. Gabriel Landeskog, Colorado, 73 34 41 75
 3. Mika Zibanejad, New York Rangers, 82 30 44 74
 4. Nicklas Bäckström, Washington, 80 22 52 74
 5. Elias Pettersson, Vancouver, 71 28 38 66

Backligan vanns av Erik Gustafsson, Chicago på 17 mål och 43 assist, 60 poäng före Tampas Victor Hedman med 12 42 54 på 70 matcher.

Två nya skyttekungar

Victor Arvidsson och Gabriel Landeskog delade skytteligatiteln på 34 mål. Men Viktor gjorde dem på 58 matcher mot 73 för ”Gabbe”, vilket onekligen är vassare. Här är skytteligatoppen för svenskarna:

 1. Viktor Arvidsson, Nashville, 58 34 och Gabriel Landeskog, Colorado, 73 34
 2. Mika Zibanejad, New York Rangers, 82 30
 3. Filip Forsberg, Nashville, 64 28 och Elias Pettersson, Vancouver, 71 28
 4. Elias Lindholm, Calgary, 81 27
 5. Jakob Silfverberg, Anaheim, 73 24 och William Karlsson, Vegas, 82 24

Elias utklassade alla

Elias Petterssons första säsong var något utöver det vanliga. Även om poängskörden minskade efter nyår, utklassade han alla andra rookies och vann den poängligan med inte mindre än 21 poängs marginal. Här är den ligans topp, vilket är härlig svenskläsning:

 1. Elias Pettersson, Vancouver, 71 28 38 66
 2. Brady Tkachuk, Ottawa, 71 22 23 45
 3. Rasmus Dahlin, Buffalo, 82 9 35 44
 4. Andreas Johnsson, Toronto, 73 20 23 43
 5. Colin White, Ottawa, 71 14 27 41

Dahlins rookiesäsong ska också lyftas fram. Draftettan blev den första 18-årige backen i NHL:s historia att spela alla 82 matcherna, där han snittade istid på 21.09. Bara det en bragd. Bara Phil Hausley har gjort fler poäng än han av 18-åriga backar. Där är han före Bobby Orr.

Det ska också sägas att Elias Petterssons poängskörd rookiesäsongen är den sjunde bästa genom tiderna. Här är hela den listan: https://twitter.com/uffebodin/status/1114819304850169856?s=12

Fast uppskattas på Manhattan

Jesper Fast gör ett jättejobb i renoveringsobjektet New York Rangers. För fjärde året i rad valdes han av sina lagkamrater till den spelare som bäst beskriver en lagspelare. Bara två spelare i Rangers historia har fått priset fyra gånger. Numera är Jesper i samma fina sällskap som Jean Ratelle och Brian Leetch. Mika Zibanejad gjorde sin bästa NHL-säsong och belönades både med prestationspriset och utsågs till klubbens MVP.

Äntligen, Karlsson…

Efter 17 matchers frånvaro på grund av krånglande ljumskar var Erik Karlsson natten till söndagen tillbaks i San Jose. Förhoppningsvis håller de hela slutspelet.

Anton blev den 96:e

Anton Blidhs inhopp i Boston gjorde att antalet svenskar i NHL den här säsongen stannade på 96. En mindre än förra säsongen, som var rekord. Inte dåligt ändå, för vi ska komma ihåg att superstjärnor som Henrik Zetterberg, Daniel och Henrik Sedin försvann inför den här säsongen.

Bertuzzi och Detroits fina spurt

Detroit har varit ett av de formstarkaste lagen. Väl sent dock. En av de bästa spelarna har varit Tyler Bertuzzi, som faktiskt kan visa upp en svit varken stjärnor som Pavel Datsjuk, Sergej Fedorov eller ens Henrik Zetterberg, Gordie Howe och Nicklas Lidström av före detta spelare har. I fyra matcher i rad noterades han för +3, som förste spelare i klubbens historia.

Hedmans drömfemma

Spelare i Tampa har under säsongen fått ta ut sin drömfemma. Inför senaste Boston-matchen här var det Victor Hedmans tur. Han tog ut sig själv i backparet ihop med Mattias Öhlund. I mål hade han dagens Tampa-keeper Andrej Vasilevskij. I kedjan hade han också två Tampa-spelare. Steven Stamkos som center och Martin St. Louis kompletterades med en spelare som inte spelat i Tampa. Peter Forsberg kompletterade den vassa linen.

Bengan bäst av sist draftade

Några svenskar har draftats sist av alla, men lyckats bra ändå. Bäste spelare som draftades sist är utan tvekan Patric Hörnqvist. Han gick sist 2005, då Sidney Crosby förresten gick som etta. Tillsammans vann de senare som bekant två raka Stanley Cup. Poängmässigt är ”Bengan” etta med 445 av de som valts sista. Ytterligare två svenskar ligger i topp fem, som ser ut så här efter Hörnqvist: 2) Gerry Mechan, 1963, 423 poäng, 3) Kim Johnsson, 1994, 284, 4) Andy Brickley, 1980, 222, 5) Jonathan Ericsson, 2002, 125.

Kaffekaffetåren den är bra…

Kaffets betydelse för NHL-spelarna

Washington Post så kallade beat-writer, Isabelle Khurshudyan har gjort en djupdykning kring NHL-spelarnas kaffedrickande. Hon avslöjar bland annat att Victor Hedman har med sig kaffe från Örnsköldsvik när han återkommer varje höst. Här kan ni läsa mer om kaffevanorna: https://www.washingtonpost.com/sports/2019/04/04/cold-brew-inside-nhls-coffee-obsession/?noredirect=on&utm_term=.c192cc5fda0e

Foto: Linda Suslin Spiess

Alligatorvarning

Knappast VM för världens bäste

Connor McDavid gjorde sin poängmässigt bästa säsong, men något slutspel blir det inte. I värsta fall är det också slutspelat för hans del den här säsongen efter att han brakade in i målstolpen i sista matchen på lördagen. Och när Connor kommer vet vi att det går utan, så smällen var riktigt tuff. Arrangörerna av hockey-VM i Slovakien ska nog inte hoppas för mycket.

Getzlaf-böter för ful käftsmäll på Kempe

En frustrerad Ryan Getzlaf fick böta 2 500 dollar för en riktigt ful smäll i Adrian Kempes ansikte i sista matchen i lördags. Adrian stod med ansiktet mot plexiglaset och hölls fast i ett allmänt kurr. Då kom Getzlaf från sidan och slog den försvarslöse Kempe i ansiktet. Adrian hade inte heller en chans att se smällen. Extremt fult och fullständigt meningslöst.

Wennberg petad igen

Columbus säkrade sin slutspelsplats, där det blir en serie mot Tampa direkt. Men Alexander Wennberg petades av coachen John Tortorella i lagets två avslutande matcher. Återstår att se om vi får se Wennberg här i Tampa. Start natten till torsdag svensk tid.

Åtta fick sparken

Av de 31 coacherna som inledde säsongen har hittills åtta fått gå. Direkt efter säsongen började Florida med att sparka Bob Boughner. Klubben sägs nu jaga Joel Quenneville, som vann tre Stanley Cup med Chicago. Buffalo följde efter och sparkade Phil Housley efter att klubben nu åtta år i rad missat slutspel.

Stanley Cup-mästare missar slutspel

Michal Kempny kom till Washington under förra säsongen och var en stor bidragande orsak till att laget vann Stanley Cup. I onsdags opererades han efter att slitit av vänster hälsena. Han blir borta från spel fyra till sex månader. Inget cupförsvar för hans del således.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.