Nu har Kanada tröttnat – vill ha tillbaks Stanley Cup

På Algarve-kusten förra veckan var det långt till NHL-hockey. Men gott om solsken och en hel del av förra veckans nyheter från NHL var av solskenskaraktär.

Solsken

Kronwall i ny roll

Egentligen skulle väl beskedet att Niklas Kronwall lägger av vara en negativ nyhet under rubriken Alligatorvarning här nedanför. Men jag unnar sannerligen en så trevlig spelare som Niklas ett nytt liv. Hans kropp 38-åriga kropp har slitits hårt de 15 säsongerna han spelade i NHL, alla för Detroit. Men enligt scouten Håkan Andersson var det nära att New Jersey tagit honom i draften, där Detroit överraskande alla och valde Kronwall som 29:a i första rundan år 2000. Han har vunnit Stanley Cup, OS och VM och utanför isen varit en av trevligare att ha att göra med. När Detroits nedgång började och han vickade som lagkapten för skadade Henrik Zetterberg, var han så bedrövad att han nästan var gråtfärdig. Efter intervjun med mig närmast bad han om ursäkt för att han inte hade bättre svar att ge i det läget. Men Kronwall finns kvar inom hockeyn också i höst. Han går in som rådgivare till nye general managern Steve Yzerman. Är det några som kan lyfta Detroit igen är det säkert den duon. Kanske Zäta kliver in på ett hörn snart också. Bara att önska Niklas lycka till och se fram emot när vi ses i Tampa nästa gång. Niklas spelade totalt 1 062 matcher i ligan och slutspel för Detroit.

Williams lägger också av

Inte bara Niklas Kronwall tog farväl förra veckan. En annan av ligans stora ledargestalter Justin Williams lägger också av efter 1 244 matcher med Philadelphia, Carolina, Los Angeles, Washington och så avslutning i Carolina igen. Han spelade faktiskt 49 matcher för Luleå i elitserien under lockouten 2004-05 också. 2006 vann han Stanley Cup med Carolina, samt 2012 och 2014 för Los Angeles. Två VM-guld blev det också för den 37-åriga kanadensaren, 2004 och 2007. Är väl bara en tidsfråga innan också Justin återkommer till hockeyn i någon ledarfunktion.

Gardiner till Carolina

Carolina fick ett kanontillskott med backen Jake Gardiner. Han skrev på för fyra år för drygt 16 miljoner dollar. Han lämnar därmed Toronto. Kanadensarna har redan förstärkt en hel del på backsippan och att inte Jake ingick i framtidsplanerna har säkert att göra med att pengar ska friläggas till Mitch Marner nya kontrakt.

Kempe kämpar på i LA

Adrian Kempe har förlängt med Los Angeles. Tre år till för två miljoner dollar/år.

Big Joe ett år till

Joe Thornton fick mer än halvera sin lön, men han fick ett nytt ettårskontrakt med San Jose. 40-åringen vägrar ge upp sin dröm att en gång få lyfta Stanley Cup. Kommande säsong blir hans 15:e i San Jose. Han hade drygt sju i Boston där han debuterade 1997.

Svårstoppade Viktor

Viktor Arvidsson missade 24 matcher med Nashville på grund av skada förra säsongen. Ändå var han sjätte bäste spelare vad gäller mål när laget kom i ett flygande anfall. ThePointHockey rankar honom som nia i hela ligan i spel fem mot fem de senaste tre åren.

Svenska backarna är bäst

I väntan på säsongens första nedsläpp kommer det hela tiden ny rakning av olika slag. EASport rankar till exempel Victor Hedman högst bland ligans alla backar. Connor McDavid, Sidney Crosby och Nikita Kutjerov rankas på de tre topplatserna. Även Alexander Ovetjkin, Nathan MacKinnon och Patrick Kane anses vara bättre än Tampas backklippa, som alltså rankas sjua totalt. Niklas Hjalmarsson hjälpte Chicago till tre Stanley Cup-totalt innan han dumpades i öknen, för spel i Arizona. Nu säger i alla fall Mike Kelly på NHL.com att Niklas kommer att bli ihågkommen som hans generations bästa defensiva back.

Kollat massor av hockey i sommar

Nikolaj Ehlers gör allt vad som krävs för att bli ännu bättre. Winnipeg danske talang spelade 62 matcher förra säsongen. I sommar har han kollat alla matcherna i sin helhet igen. Allt för att se vad det är han behöver förbättra. Utifrån det har han kommit fram till följande fem punkter: Klubbpositionen vid forechecking, tålamod och inte kasta bort pucken i onödan, start och stopp, måste skjuta oftare och bli bättre i hur han positionerar sig i det defensiva spelet.

Generöse William

Innan William Karlsson återvände till Las Vegas för att påbörjade sitt nya kontrakt, som sträcker sig till 2027, besökte han hockeyskolan hemma i Pinbackshallen i Märsta. Förutom snack, uppvisning, autografer och annat som hör till för en NHL-stjärna, skänkte han också 100 klubbor till klubbens ungdomsverksamhet.

Nu chans – i Calgary

Devante Smith-Pelly var en av hjältarna när Washington vann Stanley Cup 2018. Men det blev inte många matcher för klubben förra säsongen. Nu har han fått ett tryckutjämningen-kontrakt med Calgary. Tysken Tobias Rieder har också fått ett.

Hitchcock och Holland

Ken Hitchcocks långa tränarkarriär tog slut i Edmonton. Men han finns med också kommande säsong där. Nu som rådgivare åt nye general managern Ken Holland. Två herrar som sannerligen sett det mesta inom NHL de senaste decennierna. Det sägs att Hitchcock hade ett finger med i spelet både vid anställningen av nye coachen Dave Tippett, samt värvningarna av James Neal och Milan Lucic.

Bara Kane

I Sport Illustrateds nakenupplaga, den där sportstjärnor klär av sig för att visa sina vältränade kroppar i olika sportsekvenser, har i år bland annat med Evander Kane. Iförd endast skridskor visar San Jose-spelaren upp hur han muskler spelar när han skjuter.

Ovie till frukost

17 september fyller Alexander Ovetjkin 34 år. Samma dag lanseras hans nya flingor Ovie O’s, men bara frukostätare i Washington DC, Maryland, Virginia och Delaware får njuta av läckerheten under en begränsad tid. Överskottet från flingförsäljningen går till en organisation som arbetar mot barncancer.

Kanadensisk vädjan om Stanley Cup

Efter att Toronto tog hem NBA-titeln och Bianca Andreescu slog Serena Williams i US Open-finalen dök det upp en vädjan från @Archaeologuy på twitter. Så här skrev han:

”Vi har tagit NBA-mästerskapet och US Open. Ni kan få tillbaks båda om ni snälla ger tillbaks Stanley Cup oskadd.” Undertecknat Canada. Hockeyns hemland har ju inte vunnit Stanley Cup sedan Montreal slog Los Angeles 1993.

Alligatorvarning

McDavid kan missa premiären

Trots att det är över fem månader sedan Connor McDavid skadade ledbandet i vänster knä i säsongens sista match, finns det en risk at världens bäste spelare inte kommer att kunna vara med när Edmonton spelar säsongens första match, mot Vancouver 2 oktober. Mycket av sommaren har ägnats åt rehab och ingen vanlig försäsongsträning för Connor. Klubbens nye general manager Ken Holland säger också att McDavid inte kommer att spela igen förrän han är helt återställd och tränad för att spela. Nu kommer i alla fall besked från Kanada att McDavid gick på is för första gången i lördags.

”Traveling man” McKenna har nått fram

Målvakten Mike McKenna har representerat 15 olika NHL-organisationer och totalt 22 proffsklubbar. Senast Lehigh Valley Phantoms. Men nu är hans långa hockeyresa slut. 36-åringen avslutar en karriär där det bara blev 35 framträdanden i NHL.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.